Kendi Kendine Okumayı Öğrenen Çocuk

“Bir gün haberleri izliyorduk, bir baktık alt yazıyı okudu öğretmenim. Bir gün yolculuk yapıyorduk bir duyduk ki plakalardaki harfleri okuyor. Bir gün ben ona masal okuyordum, büyük yazıları okuduğunu fark ettim.” diyen velilerimiz oluyor.

Kendi kendine okumayı öğrenen öğrenciler algılama bakımından çevresini daha dikkatli takip eden, algıları yüksek, meraklı, araştırmacı, öğrenmeye açık çocuklardır.

Durum böyle ise bu kez “Öğretmenim ne yapalım hiç ilgilenmeyelim mi, ne yapacağımızı bilmiyoruz.” diye geliyor velilerimiz. Eğer durum bu şekildeyse çocuğunuz ne kadar bilgi isterse o kadarını vermelisiniz sevgili ebeveynler. Çocuk neyi merak etti ve neyi sorduysa geçiştirmeden onu tatmin edecek ceveplar vermenizi öneriyorum. Tek önermediğim şey geçiştirmeniz.

Bilimsel bir araştırma verilerine göre çocukların hayal güçleri yetişkinlerin hayal güçlerinden fazla. Sizce neden fazla? Çünkü merak güdüsü onları hayal kurmaya sürüklüyor. Eğer sorular cevaplanmazsa merak duygusu zamanla azalıyor. Bu yüzden çocuğa göre hareket etmek en önemlisi.

E ama öğretmenim bizimki hiç böyle şeyler yapmadı diyen velilerimiz olacak şimdi eminim. Demek ki o çocuğumuz da normal seyrinde ilerleyen yaşıtlarıula beraber okulda öğrenecek çocuklarımızdannn .
Altını çizerek söylüyorum ki, “HER ÇOCUK FARKLIDIR. BİREYSEL FARKLILIKLAR ÇOCUKLARI GÜZEL KILAR.”