Çocuğumu Hangi Okula Gönderiyim?

Bu sıralar en çok karşılaştığım sorulardan birisi, “Çocuğumu hangi okula göndereyim öğretmenim?” sorusu. Özel okul ile devlet okulu arasında kararsız kalan veliler çok oluyor.

Özel okul tamamen ekonomik durumla alakalı. Özel okul düşünüyorsanız sizin istekleriniz ile okulun sunduğu koşulları karşılaştırarak maddiyatı da işin içine katarak tercihte bulunabilirsiniz. İnsan kaynaklarından aldığınız bir randevu ile okulun tüm bilgilerine zaten ulaşabiliyorsunuz.

Biz çocuğumuzu devlet okuluna göndereceğiz bu yüzden de biraz telaşlıyız diye soran veliler daha çoğunlukta. Ben de onlar için diyorum ki,

📚En iyi okul öncelikle eve en yakın okuldur.
📚Okulun teknolojik imkanlarının teknoloji devrinde iyi olması beklenebilir.
📚 Eğer çocuğunuz servis kullanacaksa okulun anlaştığı servis şirketinin kalitesini mutlaka araştırmanızı öneririm.
📚Okulun rehberlik servisi velilerle ve çocuklarla etkin iletişim sağlıyor mu? Okulun rehberlik hizmeti size herhangi bir şey olduğunda doğru yönlendirmeleri yapacak kişiler olduğu için aslında sanılandan daha kıyöetli bir alan.
📚Okulun fiziki koşulları olabildiğince iyi mi?
📚Okulun bahçesi korunaklı mı? çocuklar okul kadar bahçede de zaman giçirecekleri için olabildiğince korunaklı olması gözünüzün arkada kalmamasını sağlar.
📚Sınıfta en fazla kaç öğrenci oluyor? Sınıfta öğrenci sayısı ne kadar az olursa öğretmenin öğrencileri ile iletişim kurma süresi artar. Ortalama sınıf mevcudu 25/30 arasında olmalıdır. Özel okullar için bu sayı 20/25 olabilir.
📚 Ve asıl önemli olan öğretmen. Koşullar ne olursa olsun eğitimi sunacak kişi sınıfının öğretmenidir. Bu nedenle öğretmenin işini sevmesi, öğrenme ve öğretme sevgisinin aktif olduğu öğretmenler benim hayranlıkla izlediğim acaba kendime ne alabilirim diye baktığım öğretmenlerdir.