Okulun İlk Günü

Okul zili çalacaaak 🔔
Kuzucuklar sınıfına koşacak. Ama bazı minikler koşmayıp annelerine sıkı sıkı sarılacaklar. Anne içinde “Eyvah!” deyip hemen bir çözüm yolu arayacak.

Güzel anneler, canım anneler… Öncelikle çocuğunuz elinizi daha sıkı tuttuysa siz de sıkı sıkı tutun. Size sarıldıysa siz de kocamaaan sarılın. Eğer iter, sarılmazsanız sizden kopacağını düşünecektir. Siz yavrunuzdan kopuyor musunuz peki? Hayır. Eee o zaman öncelikle el tutmaların, sarılmaların tadını çıkarın derim.

❌ Öğretmen ile ilgili çocuğunuzun yanında olumsuz bir şey konuşmayın. Çünkü siz nasıl konuşur ve yorumlarsanız çocuğunuzun da öğretmene yaklaşımı aynı olacaktır.

✅ Öğretmenin çocuğunuza nelee öğreteceğini, öğretmenlerin sevgi,bilgi, şefkat dolu olduğunu anlatın.

❌”Eğer burada durmazsan, seni şu kötü okula gönderirim.” demeyin. Çünkü eğer böyle derseniz bulunduğu yerde zorunluluktan durma izlenimi yaratacaksınızdır.

✅Okulunun ne kadar eğlenceli olduğunu, teneffüsleri, okulda neler öğreneceklerini aktarın.

❌”Biri sana vurursa sen de vur.” cümlesini ne olur zaten kurmayın. Zihin altına şiddet yerleştirmeyin.

✅Şiddete değil güzelliğe yönlendirin. “Evet arkadaşın kötü bir davranış sergilemiş olabilir ama bunu öğretmeninle paylaşarak çözüm bulabilirsin.” deminizi öneririm.

❌”Ağlarsan bırakır kaçar giderim.” demeyin. Çünkü bunu bir kopuş olarak algılayıp daha çok bırakmak istemeyecektir.

✅ Ağlayan bir kuzunuz varsa, göz yaşlarını güzelce bir silin. Elini yüzünü bir yıkayın misler gibi. Sakinleşmesi için ona biraz zaman tanıyın. Bu zamanın geçmesi için belki minicik bir okul içi gezisi yapabilirsiniz.

❌”Kızıyorum ama, hadi artık gir sınıfına!” hiç hiç demeyin.

✅ O’na, o’nu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin.