Çocuklara Sorumluluk Bilincinin Kazandırılması

“Öğretmenim ne yaparsam yapayım benim kızım/oğlum sorumluluklarını yerine getirmiyor, mesela odasını toplamıyor. Bu nedenle tartışıyoruz.” diye mesajlar alıyorum.

Diyelim ki çocuğunuzun odasını toplamasını istiyorsunuz. Bunun için çocuğunuza “Odanı topla.” mı diyorsunuz? Bunun yerine ortalıktaki olan oyuncakları kutusuna basket atarak oynayarak,yarış yaparak toplamaya ne dersiniz?

Sofrayı kurarken size yardım etmesini istiyorsanız küçük aşçılar oyunu oynayarak sofrayı beraber kurup toplamaya ne dersiniz? Belki bunun için minik önlükler alabilir, dikebilirsiniz.

Tasarruf ve sorumluluk duygusunu birlikte vermek istiyorsanız enerji avcıları olup tüm fazla elektiriği kesici gönüllüler olmaya ne dersiniz? Enerji avcılarına özel rozet yapıp buzdolabına bile asabilirsiniz. .
Kıyafetlerini kendi giysin çıkarsın istiyorsunuz ama olmuyorsa çocuğunuzun cinsiyeti ne olursa olsun bebek giydirme yarışları ile önce bebekte denemeler yapmaya ne dersiniz? Unutmayalım ki erkek çocukları da bebekle oynayabilir. (Seçilen bebeğin bez bebek olmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Çocuklarda cinsel eğitim bambaşka bir konudur. Bu konuda bebek seçiminde hassas davranmakta fayda olacaktır.)

Demek istediğim bir tutam oyun, bir tutam role girme, bir tutam eğlence, bir tutam hareket. İşte size bir tutam sorumluluk!

Hayat inanın ki size de öyle daha güzel gelecektir.